Tygřata ze Zlínské zoo

Po třech a půl měsících od narození tygrů ussurijských se uskuteční v ZOO Zlín významná událost. Mladí tygři budou v průběhu následujících dvou týdnů vypuštěni do velkého výběhu, který jim byl do této doby zapovězen.

V minulém týdnu byla mláďata čipována, proběhla vakcinace a zoologové určili pohlaví mláďat – dva samci a jedna samice. Před vypuštěním budou následovat ještě menší úpravy venkovního výběhu.

Narození mláďat tygrů bylo významnou událostí nejen pro ZOO Zlín, ale i pro celý evropský chov. Rodiče byli vybráni na základě doporučení koordinátora EEP (Evropského záchranného programu) pro tygry ussurijské kvůli svému vysoce hodnocenému původu (geneticky významní jedinci, kteří se nenarodili pokrevně příbuzným předkům), a proto i tato mláďata jsou geneticky ceněna. Samec Xeron k nám přišel ze ZOO Ostrava v roce 2008 a geneticky významná samice Tanja v roce 2005 z ruské Zoo Chelyabinsk. Xeron 18. listopadu poputuje do ZOO Praha, kde na něho čeká další samice.
Zvířata byla spojena na konci roku 2008, kdy k nám přišel samec, v únoru bylo pozorováno páření a po tři a půl měsíční březosti se v červenci narodila tři mláďata.Vše tedy proběhlo velmi dobře a zvířata si na sebe rychle zvykla. Po narození mláďat byla do vnitřní ubikace instalována kamera. Chovatelé tak měli možnost kontrolovat stav zvířat bez toho, aby je rušili svou přítomností. Poté, co jsme instalovali LCD televizor do přístřešku před venkovním výběhem, mohli dění uvnitř sledovat i návštěvníci. Mláďata v ZOO Zlín zůstanou přibližně dva roky a poté budou na doporučení koordinátora chovu přemístěna do jiných evropských zoo.

Chov tygrů ussurijských ve zlínské zoo se datuje od roku 1968. Od té doby zde bylo narozeno a úspěšně odchováno 11 mláďat. Ta letošní přišla na svět 17. července.