Zoo Liberec přišel o svou tygřici Isabellu

Zoo Liberec přišla o 17 letou samici bílého tygra Isabellu. Ve čtvrtek 19. listopadu ráno - při rutinním vypouštění šelem z ubikací do vnějších výběhů - samec a samice lva (Sultán a Elsa) pronikli do venkovní expozice, kterou již v tu chvíli Isabella obývala, a smrtelně ji zranili.

K události došlo doslova během pár vteřin a nebylo možno jí žádným způsobem zabránit ani předejít. Lvi se do výběhu dostali z prostoru tzv. křižovatky (prostor se šubry do jednotlivých výběhů) ve vnitřní části pavilónu, kam nemají ošetřovatelé v danou chvíli žádný přístup ani vizuální kontakt, když se jim podařilo nadzvednout bezpečnostní šubr (které musejí být při vypouštění šelem dovnitř či ven nakrátko odjištěny) Isabelliny expozice. Oba lvi byli následně zahnáni do svého výběhu.
Zoo Liberec ubezpečuje, že při nešťastné události nemohlo dojít ke zranění personálu zoologické zahrady, natož pak jejích návštěvníků. Prostory zvířat a lidí totiž vzájemně odděluje několikanásobné jištění, takže žádný fyzický kontakt šelem s okolím není v žádném případě možný.

Isabella byla zakladatelkou chovu bílého tygra v Zoo Liberec. Pod Ještěd přicestovala jako dvouletá v roce 1994 ze Zoo Eskilstuna (Švédsko) se svým dvojčetem Columbem. Po výměně samců v roce 1999 a následném spojení (se samcem Sitarem) Isabella porodila v roce 2002 trojčata Artemis (nyní v Zoo Liberec), Afroditu (nyní Zoo Sóstó, Maďarsko) a Achilla (nyní Zoo Bratislava). Zoo Liberec v současnosti ještě chová samce Parise (4 roky) a samici Suryu Báru (1 rok).

Lvi Sultán (14 let) a Elsa (11 let) pocházejí ze Zoo Givskud, Dánsko, odkud do Liberce dorazili v roce 2001.


19. listopadu 2009

Vzpomínáme na tebe